Przepis na rosół z kurczaka pastwiskowego

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób szuka alternatywnych, zdrowszych opcji kulinarnej podróży, rosół z kurczaka pastwiskowego staje się prawdziwym rarytasem. To nie tylko pełnowartościowy posiłek, ale także prosta i jednocześnie bogata w smaku potrawa, idealnie sprawdzi się na niedzielny obiad dla całej rodziny.

Rodzaj potrawy: przepis bezglutenowy, niski IG, bez laktozy

Czas przygotowania: 4 godziny

Ilość porcji: 5-6

Składniki:

części rosołowe z kurczaka (korpus z kurczaka, szyja, skrzydła, nóżki, żołądek (nie wiem czy jest w składzie – tu pytanie do Tomka!!!), serce (nie wiem czy jest w składzie)

2-3 marchewki

2-3 pietruszki

½ selera

1 por

1 cebula

1/2  łyżeczki pieprzu w ziarnach

1 liść laurowy, opcjonalnie

2-3 ziarenka ziela angielskiego, opcjonalnie

1 gałązka lubczyku, opcjonalnie

sól

Do podania:

makaron

1 gałązka natki pietruszki

świeżo zmielony pieprz

Domowy rosół z kurczaka pastwiskowego. Krok po kroku

Warzywa obieramy i płuczemy. Cebulę opalamy nad palnikiem kuchenki gazowej, a jeśli takiej nie posiadamy, wykorzystujemy palnik cukierniczy do karmelizacji lub po prostu rumienimy cebulę na suchej patelni.

Wszystkie części kurczaka wkładamy do dużego garnka i zalewamy wodą tak aby zakryć mięso. Zagotowujemy na pełnej mocy kuchenki i w tym czasie gotujemy bez przykrycia i co jakiś czas zbieramy z powierzchni szumowiny. Dodajemy do garnka umyte i obrane warzywa i przyprawy: pieprz w ziarnach, liść, ziele, lubczyk oraz 1 łyżkę soli, czekamy aż zacznie wrzeć i zmniejszamy na minimalną moc kuchenki. Tradycyjny rosół gotujemy gotujemy minimum 3 godziny, na koniec doprawiamy do smaku solą.

Mięso i warzywa wyjmujemy łyżką cedzakową, następnie przecedzamy, obieramy mięso od kości, a warzywa opcjonalnie kroimy. Mocno gorący, klarowny rosół podajemy z makaronem, świeżo posiekaną natką pietruszki oraz świeżo zmielonym pieprzem. 

Prawdziwy rosół

Gotować rosół  powinniśmy minimum 3 godziny. Długi czas gotowania sprawia, że wywar jest wyjątkowo esencjonalny i naprawdę pyszny. Ważne jest aby nie nastawiać mocnego palnika, gotujący się rosół powinien lekko pyrkać. Gotując wywar możemy dodać inne rodzaje mięsa rosołowego: kawałek wołowiny, korpus gęsi lub skrzydło indyka. Poza wymienionymi w przepisie warzywami możemy też dodać kawałek kapusty włoskiej, możemy też wykorzystać gotowy pęczek włoszczyzny.

Rosół z naszego kurczaka – inne propozycje podania

Rosół z naszego kurczaka to świetna propozycja na niedzielny obiad dla całej rodziny. W naszej, tradycyjnej wersji, podaliśmy go z makaronem, ale Ty możesz go podać z lanymi kluskami, ryżem, kostką z kaszy manny lub ziemniakami. Taki rosół jest świetną bazą do przygotowania innych zup. Przykładem jest królowa polskich zup, czyli poniedziałkowa pomidorówka, która na bazie drobiowego bulionu smakuje wybornie.

Warzywa i mięso z rosołu możemy podać razem z zupą, ale możemy też wykorzystać je do przygotowania farszu do pierogów lub krokietów, albo zrobić z nich pasztet.

Opinie naszych Klientów o zrealizowanych zamówieniach w roku 2023:

opinie kurczak