Skip to content

Pytania i odpowiedzi

Poniżej odpowiedzi na pytanie, które najczęściej zadajecie – Zanim zadzwonicie proszę zapoznajcie się z nimi. Jeżeli nie znajdziecie odpowiedzi, piszcie dzwońcie. Pomiędzy przestawianiem kurników, karmieniem i pojeniem kurcząt, zbieraniem pokrzyw, siekaniem czosnku……. będziemy starali się odbierać telefony i odpisywać na wiadomości. Czasami może to być z lekkim opóźnieniem. Przepraszamy Was, ale zwierzęta w naszym gospodarstwie są na pierwszym miejscu. 

1. Gdzie i w jakie dni dostarczacie kurczaki?

Obecnie jesteśmy w stanie dostarczyć kurczaki pod każdy adres w Polsce. 

Dostawy odbywają się co tydzień (do końca września) w środy i czwartki. Odbiór osobisty na terenie gospodarstwa możliwy jest w środy od 10.00 do 12.00 i czwartki od 17.00 do 19.00

2. Jak zamawiać, kiedy płacić?

Zamówienia należy składać poprzez sklep na naszej stronie. Tam też dokonuje się przedpłaty. 

Ostateczna kwota rozliczenia  będzie znana po zważeniu tuszek (w momencie składania zamówienia, kurczak jeszcze biega po pa stwisku😊) Zostaniecie poinformowani (SMS lub mail) o wysokości dopłaty

3. Ile kosztuje wysyłka. 

Jeśli dostawa  jest realizowana w strefie obsługiwanej przez DPD FOOD, koszt wysyłki  27zł (od jednego do 4 kurczaków w paczce).

Dostawy w pozostałych częściach kraju realizujemy przy użyciu toreb termicznych i żeli chłodzących  – koszt wysyłki 30zł za paczkę (w jednej paczce mieści się od 1 do 3 kurczaków)

4. Ile kurczaków mogę zamówić jednorazowo? 

Obecnie można zamówić do 8 kurczaków pod jeden adres. W przypadku większego zapotrzebowania, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny Dla tych, którzy chcą zapewnić sobie zdrowe życie przez cały rok, przygotowaliśmy wyliczenia, jak dużą zamrażarkę będą do tego potrzebować (szczegółowe informacje umieściliśmy w odpowiedzi poniżej).

5. Jak dużą zamrażarkę muszę mieć, żeby przechowywać 5,10, 20, 40 kurczaków?

Zrobiliśmy dla Was proste wyliczenie wielkości zamrażarek, jakich będziecie potrzebować do przechowywania naszych kurczaków. I tak, zakładając, że kurczaki przed zmrożeniem zostaną poporcjowane, to potrzebujemy

  • dla 5 kurczaków – ok 30 litrów zamrażarki 
  • dla 10 kurczaków – ok 60 litrów zamrażarki
  • dla 20 kurczaków – ok 120 litrów zamrażarki
  • dla 40 kurczaków – ok 240 litrów zamrażarki (jeżeli zamówicie kurczaki z dostawą na wrzesień z zamiarem zjedzenia jednego w tygodniu).

Jeżeli będziecie chcieli mrozić w całości to będzie potrzebna większa zamrażarka. Oczywiście, podroby i łapki mrozimy osobno.

6. Jak świeże są kurczaki i co dostanę kupując 1 tuszkę?

Ekstremalnie świeże. We wtorek jeszcze kurczaki chodzą po pastwisku a w czwartek są już dostarczone do Was. Podroby i łapki są sprzedawane razem z tuszkami,. Wszystko pakujemy próżniowo.

7. Czy ubojnia znajduje się na terenie gospodarstwa?

Tak, Ubojnia na terenie gospodarstwa daje nam przede wszystkim pewność, że kurczak zostanie odpowiednio potraktowany i cały nasz trud włożony w jego wyhodowanie nie zostanie zmarnotrawiony. Ekstremalnie krótki czas od zabrania go z pastwiska do momentu kiedy tuszka trafia do chłodzenia (ok  1,5 godziny) a do tego komfortowe warunki przenoszenia, powodują że ptaki nie przeżywają stresu. Posiadanie ubojni na terenie gospodarstwa pozwala nam również na sprzedaż kurczaków z odbiorem osobistym. 

7. Dlaczego konieczna jest przedpłata?

Szanujemy ptaki, które oddają życie, abyśmy my mogli się zdrowo odżywiać. Nie chcemy, żeby żadne życie się zmarnowało. Otrzymując przedpłatę, jesteśmy pewni, że możemy przygotować na dany dzień odpowiednią ilość kurczaków do wysyłki. 

8. Czy kurczak jest ekologiczny?

Nasze kurczaki całe swoje życie spędzają na certyfikowanych ekologicznie łąkach, żywią się paszą wolną od GMO, bez antybiotyków, hormonów wzrostu i kokcydiostatyków. Jesteśmy jednak dopiero w trakcie uzyskiwania certyfikatu, więc naszego kurczaka nie można jeszcze nazwać ekologicznym, nawet jeśli jego hodowlę prowadzimy w staromodny i w pełni naturalny sposób.

9. Czym wasz kurczak różni się od konwencjonalnego?

Nasz kurczak żyje od 8 do 12 tygodni, ma dostęp do świeżej trawy i ziół, świeżego powietrza i słońca. Więcej informacji znajdziecie w zakładce „Nasze kurczaki„. Ich dieta jest bardzo urozmaicona.

Nie robimy wielu rzeczy, które występują w hodowlach konwencjonalnych

  • Nie stosujemy antybiotyków, kokcydiastyków, hormonów wzrostu i innych nienaturalnych substancji;
  • Nie obcinamy im dziobów, aby uniknąć kanibalizmu (u nas to zjawisko po prostu nie występuje); a dzioby są im potrzebne żeby zgryzać trawy, łapać owady i dziubać w ziemi
  • Nie używamy sztucznych systemów świetlnych, ptaki żyją w naturalnym rytmie dzień-noc;
  • Nie korzystamy z chloru do czyszczenia mięsa, a tuszkę patroszymy ręcznie, aby upewnić się, że nie zostanie ona zanieczyszczona

10. Czy możecie zamrozić kurczaki i można je odbierać przez cały rok?

Nie posiadamy możliwości transportu produktów zmrożonych. W trakcie sezonu (maj – wrzesień) zamawiajcie świeże kurczaki. Zapasy najlepiej zrobić pod koniec sierpnia i na początku września. Możecie sami zamówić odpowiednią ilość i je zamrozić. Żeby przyrządzić sobie jednego kurczaka na tydzień przez cały rok, potrzebujecie ok. 40 kurczaków do zamrożenia (trzeba założyć, że w przyszłym roku kurczaki w sprzedaży pojawią się na początku lipca). 

11. Dlaczego kurczak nie jest dostępny przez cały rok?

Chcemy dostarczać Wam najwyższej jakości żywność w rozsądnej cenie. A to jest możliwe tylko przy spełnieniu kilku istotnych warunków. I to daje nam właśnie sezonowe podejście do hodowania kurczaków. 

Sezonowość wiąże się z wieloma korzyściami, w tym:

  • jakościowymi: w sezonie ptaki mają dostęp do lepszej jakości pożywienia, świeżej trawy i ziół na łące, a także do naturalnego światła i świeżego powietrza zachęcającego ich do ruchu, to zaś przekłada się na lepszy smak mięsa i jego wyższe wartości odżywcze. W mięsie ptaków, które żyją zimą znajdziemy dużo większą ilość tłuszczów nasyconych, które są szkodliwe dla naszego organizmu;
  • środowiskowymi: zależy nam nie tylko na jakości mięsa, ale również na stanie gleby, którą nawożą nasze kurczaki; latem, gdy łąka jest soczyście zielona ma ona największą zdolność do przyswajania składników odżywczych pochodzących z naturalnego nawozu naszych ptaków, a to z kolei przekłada się na wysoką jakość traw w kolejnym sezonie; 
  • emocjonalnymi: poza sezonem ptaki muszą przebywać w zamknięciu, są przez to mniej szczęśliwe i bardziej zestresowane, a stres wpływa negatywnie na jakość mięsa, które potem trafia na Wasz stół;
  • ekonomicznymi: koszt wyhodowania kurczaka w sezonie wiosenno-letnim jest znacznie niższy niż poza sezonem, wiąże się to z potrzebą magazynowania paszy, koniecznością zapewnienia dodatkowego ciepła ptakom, większymi kosztami leczenia i większą śmiertelnością. Związane to jest z przebywaniem kurczaków w zamknięciu.